Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2017 r.
10:57

60 mln litrów nieczystości na dobę. Oczyszczalnia ścieków na Hajdowie w liczbach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

Dla nas to banalne czynności: kończymy zmywać naczynia, wyjmujemy korek z odpływu wanny, uruchamiamy spłuczkę. A zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje później? Sprawdziliśmy za Was. Witajcie w oczyszczalni ścieków na Hajdowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

7

godzin zajmuje ściekom podróż do oczyszczalni z najdalszego zakątka miejskiej sieci kanalizacyjnej, czyli z domów przy ul. Grzybowej nad Zalewem Zemborzyckim. Ci, którzy spacerowali wokół zalewu zapewne kojarzą namalowanego na ścianie Edwarda Nożycorękiego. Grzybowa to właśnie tu. Ścieki płynące stąd do oczyszczalni na Hajdowie mają do pokonania aż 20 km kanalizacji. Cała sieć ma ponad...

860

kilometrów długości. Gdyby ją wyprostować sięgałaby niemal do Sztokholmu. Mówimy oczywiście o kanalizacji na terenie samego Lublina, tymczasem do oczyszczalni spływają też ścieki z Wólki, gminy Niemce, Świdnika, Głuska, czy Konopnicy. W taki sposób oczyszczalnia obsługuje aż...

374 000

mieszkańców aglomeracji. Część z nich wysyła tu nieczystości „samochodem z trąbą”, który oficjalnie nazywa się wozem asenizacyjnym. Większość korzysta jednak z dobrodziejstw sieci kanalizacyjnej. Lublin ma się tutaj czym chwalić, ponieważ...

98,92

proc. mieszkańców miasta podłączonych jest do kanalizacji. Ta, którą mamy w pagórkowatym Lublinie, działa na zasadzie grawitacji. Ścieki spływają coraz niżej i niżej, z cieńszych rur do tych grubszych i grubszych, aż wpadają do tej ostatniej, największej, która ma...

2,5

metra średnicy i kończy się właśnie na Hajdowie. Dałoby się w niej nawet jeździć samochodem, gdyby nie ścieki... Bardzo dużo ścieków.

60 650 000

litrów nieczystości. Taka jest średnia dobowa dostawa do oczyszczalni. Prawie 61 milionów litrów. Czyli 61 tys. metrów sześciennych.

Oczywiście nie jest tak, że ścieki płyną stałym, równym strumieniem.

– W soboty i niedziele jest ich mniej – mówi Elżbieta Kurek, główny technolog na Hajdowie. – A także w lecie, kiedy są ferie, święta, wakacje.

Różnice wyraźnie widać także w ciągu dnia. I to regularnie. Najmniej, jedynie...

800

metrów sześciennych na godzinę trafia do Hajdowa wczesnym rankiem, między godz. 4 a 7. Po południu zaczyna szumieć jakby głośniej, bo wtedy w ciągu godziny z grubej rury wypływa...

3 500

metrów sześciennych. Oczyszczalnia może przyjąć dwukrotnie więcej ścieków niż odbiera. Gdyby dopływ okazał się nagle zbyt duży, można na kilka godzin zatrzymać je w kanalizacji. Najczarniejszy scenariusz to przepompowanie nadmiaru do rzeki bez oczyszczenia. Ponoć nigdy nie było to konieczne.

Cała wędrówka ścieków przez oczyszczalnię trwa mniej więcej...

24

godziny. Najpierw przechodzą przez kraty wyłapujące największe elementy, jak choćby szmaty albo folię. Potem nieczystości trafiają do pomp tłoczących je wyżej, by miały skąd spływać w dół do kolejnych urządzeń. Pierwsze z nich wyłapuje piach, zaraz za nim są...

2

osadniki wstępne. Każdy wygląda wielki zegar z jedną wskazówką. W rzeczywistości obracająca się wolno „wskazówka” zgarnia osad w dół betonowego leja.

Reszta płynie dalej, w czułe objęcia bakterii, orzęsków i innych żyjątek.

Pierwsze przechwytują fosfor, wbudowując go w swe organizmy. Inne zajmują się azotem, a o ich dobre samopoczucie dba zespół dmuchaw tłoczących im powietrze do „jadalni”.

Przetrawiony przez bakterie płyn trafia do innych zbiorników, gdzie wychwytywany jest osad, zaś woda wyglądająca nawet lepiej od tej z Bystrzycy trafia właśnie do rzeki.

Na tym można by skończyć, gdyby nie...

37

stopni Celsjusza. Taka temperatura panuje w komorach, do których trafia zebrany wcześniej osad. Tutaj ekipa bakterii żywi się do syta, a skutkiem tej fermentacji jest biogaz, który trafia do dwóch kulistych zbiorników o pojemności

3 460

m sześć. każdy. Biogaz używany jest do produkcji energii cieplnej i prądu. Pozwala to w pełni pokryć zapotrzebowanie oczyszczalni na energię cieplną i w 44,4 proc. na elektryczną.
Gazu jest nadspodziewanie dużo. - Z jednego metra sześciennego ścieków powstaje około

0,25

metra sześciennego biogazu - informuje Magdalena Bożko, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Czyli z litra ścieków wychodzi ćwierć litra gazu. A przeliczając ćwierć litra na zapalniczki... faktycznie, jest o czym rozmyślać w toalecie.

Osad, z którego bakterie nie wycisną już więcej gazu, jest odfiltrowywany i suszony. - Używany jest do produkcji nawozów i ulepszaczy gleby - mówi Andrzej Pecio, dyrektor oczyszczalni ścieków na Hajdowie. Zatrudnione są tu

144

osoby.

Pozostałe informacje

Ksiądz winny molestowania. Wyrok już prawomocny
Zamość/Biłgoraj

Ksiądz winny molestowania. Wyrok już prawomocny

Obrońca oskarżonego liczył na jego uniewinnienie albo skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Jednak apelacja nie została uwzględniona. A to oznacza, że wyrok skazujący dla duchownego skazanego za molestowanie seksualne nieletniej jest już prawomocny.

Ogród bezproblemowy, ogród firmowy

Ogród bezproblemowy, ogród firmowy

Firma Modern-Expo założyła na swoim terenie przy ul. Spiessa ogród dla pracowników i gości. Jest on starannie zaaranżowany z wykorzystaniem wielu gatunków roślin, o różnorodnych kształtach i żywej kolorystyce. Rozmowa z Renatą Łukasik, projektantką ogrodu

Wygrane Unii Rejowiec i Brata Siennica Nadolna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Wygrane Unii Rejowiec i Brata Siennica Nadolna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Sparta Rejowiec Fabryczny musiała uznać wyższość Brata Siennica Nadolna. Unia Rejowiec zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Frassatim Fajsławice. Orzeł Srebrzyszcze lepszy od Unii Białopole, a Ruch Izbica od Spółdzielcy Siedliszcze. Nie odbył się mecz Kłosa Gmina Chełm z Hetmanem Żółkiewka

Jak prawidłowo zainstalować klimatyzację?

Jak prawidłowo zainstalować klimatyzację?

Zbliżające się ciepłe miesiące to idealny czas, by zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w domu czy biurze. Dzięki nowoczesnym systemom klimatyzacyjnym możemy cieszyć się przyjemnym chłodem nawet podczas największych upałów. W tym artykule przyjrzymy się, jak prawidłowo zainstalować klimatyzację, aby zapewnić sobie komfort i efektywność energetyczną.

KO stawia na ludzi sprawdzonych, a nie spadochroniarzy z wyrokami czy przebierańców
Zdjęcia/Wideo
galeria

KO stawia na ludzi sprawdzonych, a nie spadochroniarzy z wyrokami czy przebierańców

Koalicja Obywatelska w poniedziałek przed południem złożyła wniosek o rejestrację listy kandydatów z województwa lubelskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do żadnych zmian na liście w ostatniej chwili nie doszło. Tak, jak informowaliśmy już przed tygodniem „jedynką” w Lubelskiem jest posłanka Marta Wcisło, a kolejne cztery miejsca zajęli parlamentarzyści PO: Krzysztof Grabczuk, Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

 Tylko do jutra fiskus czeka na twoje zeznanie

Tylko do jutra fiskus czeka na twoje zeznanie

Tylko do jutra, 30 kwietnia, należy złożyć zeznanie podatkowe za miniony rok. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18. Także do 30 kwietnia można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. W Lubelskiem swoje „pity” może złożyć 940 tysięcy podatników czynnych zawodowo oraz 540-550 tysięcy emerytów i rencistów.

Azoty Puławy dziś kończą sezon. Czy wywalczą piąte miejsce?

Azoty Puławy dziś kończą sezon. Czy wywalczą piąte miejsce?

W spotkaniu o piąte miejsce Azoty Puławy zmierzą się z Energą MKS Kalisz. Początek poniedziałkowej rywalizacji o godzinie 18. To ostatni mecz puławian w sezonie

Przekroczą pokoleniowe bariery we wspólnym biegu
LUBLIN

Przekroczą pokoleniowe bariery we wspólnym biegu

W poniedziałek 29 kwietnia odbędzie się Międzypokoleniowy Trening Biegowy na stadionie lekkoatletycznym MOSiR „Bystrzyca”. Każdy jest mile widziany.

Dżungla w podworskim parku. To miejsce trzeba ratować
Gmina Modliborzyce
galeria
film

Dżungla w podworskim parku. To miejsce trzeba ratować

Ten park to perełka, którą trzeba uratować. Nie mają wątpliwości mieszkańcy małej wioski w gminie Modliborzyce. Stare dęby i buki pamiętają jeszcze czasy dawnego dworu z XIX wieku. Nadleśnictwo obiecuje, że zadba o ten teren, którego jest obecnie właścicielem.

Jesteśmy na siebie źli. Opinie po meczu Górnika Łęczna z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza

Jesteśmy na siebie źli. Opinie po meczu Górnika Łęczna z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza

Górnik Łęczna w niedzielę wieczorem przegrał u siebie z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza i skomplikował sobie walkę o strefę barażową na koniec sezonu. Jak mecz w ocenili szkoleniowcy obydwu ekip?

Jakie olejki do aromaterapii?

Jakie olejki do aromaterapii?

Olejki eteryczne od pewnego czasu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Znajdują one zastosowanie w pielęgnacji skóry, docenia się także ich potencjał leczniczy - szczególnie w ramach aromaterapii. Po jakie olejki sięgać i na co zwrócić uwagę przeglądając poszczególne produkty?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Meble warsztatowe – jak zaaranżować przestrzeń, aby zwiększyć produktywność?

Meble warsztatowe – jak zaaranżować przestrzeń, aby zwiększyć produktywność?

Wyobraź sobie, że Twoje narzędzia i sprzęty są tak dobrze zorganizowane, że każda czynność staje się prostsza i szybsza. To nie tylko marzenie każdego majsterkowicza, ale realna możliwość, jeśli odpowiednio zaaranżujesz swoje miejsce pracy. Różnorodność dostępnych rozwiązań, od regałów po szafki i stoły warsztatowe, pozwala na stworzenie przestrzeni, która idealnie odpowiada na indywidualne potrzeby każdego użytkownika.

"Zaparkował" w rowie, bo miał 1,5 promila

"Zaparkował" w rowie, bo miał 1,5 promila

Ponad 1,5 promila miał 19-letni kierowca volkswagena. Nie opanował pojazdu i "zaparkował" w rowie. Rannego młodzieńca strażacy wyciągnęli z samochodu. Teraz grozi mu więzienie.

Serwery GPU: rewolucja w świecie hostingu.

Serwery GPU: rewolucja w świecie hostingu.

W dzisiejszych czasach, gdy technologia szybko się rozwija, potężne systemy komputerowe stają się ważną częścią wielu dziedzin życia. Wśród tego typu systemów szczególne miejsce zajmują serwery GPU, będące potężnymi platformami obliczeniowymi wyposażonymi w procesory graficzne (GPU). Serwery te zapewniają znaczne prędkości przetwarzania dzięki równoległej architekturze GPU, co czyni je idealnymi do szeregu obciążeń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium